metaprogramy nlp

Co tak naprawdę wpływa na Twoje decyzje? Poznaj siłę metaprogramów

Decyzje, które podejmujemy na co dzień, nie zawsze są świadome i racjonalne. To dlatego, że codziennie spotykasz się z całą masą informacji, które Twój mózg musi przetworzyć. Aby ułatwić sobie to zadanie, Twój umysł sam zaprogramował swoje działanie, tworząc metaprogramy – wzorce, umożliwiające wychwytywanie tych informacji, które są dla Ciebie najważniejsze.

Skąd się biorą metaprogramy?

Oprogramowanie naszego mózgu jest tak skonstruowane, abyś mógł jak najszybciej podjąć decyzję. Codziennie dociera do Ciebie kilkadziesiąt tysięcy informacji i w sposób świadomy nie jesteś w stanie ich przyjąć i przetworzyć. Umysł świadomy jest w stanie “obrobić” maksymalnie 9 informacji jednocześnie. Dlatego wszystko odbywa się przez Twoje własne filtry percepcji, które stosujesz w sposób automatyczny. Tym właśnie zajmuje się Twój umysł podświadomy, który odpowiada za te procesy i pomaga w podejmowaniu decyzji. Metaprogramy to wzorce, które zwracają szczególną uwagę na to, jakie informacje są dla Ciebie ważne, a na które nie należy zwracać uwagi.

Ciekawostką jest to , że metaprogramy, są dziedziczone w genach nie po rodzicach, lecz po dziadkach. Cud życia, ilość informacji i programy zawarte w plemniku i komórce jajowej, czyni z nas niezwykły organizm, który nie został jeszcze zduplikowany w świecie komputerów i maszyn.

Nauka pozwala za to zrozumieć i poznać jaki metraprogram “automatycznie” odpowiada za podjęte przez Ciebie decyzje. 

Po co Ci ta wiedza ?

Jeżeli nie posiadasz wiedzy, w jaki sposób podświadomie podejmujesz decyzje w swoim życiu, to możesz mieć kłopoty w obszarach, gdzie naprawdę wykonujesz dużo pracy, a cała para – zamiast w kotły – idzie w przysłowiowy gwizdek. Krótko mówiąc, jeśli czujesz, że jakaś sfera Twojego życia nie idzie tak, jak byś sobie tego życzył, najprawdopodobniej działa tutaj Twój metaprogram. Uświadomienie sobie jego mechanizmu pozwoli Tobie na zrozumienie swoich własnych motywacji oraz ich zaakceptowanie albo podjęcie próby zmiany. 

Dzięki analizie własnych metaprogramów dowiesz się, na przykład, czy Twoimi decyzjami w życiu prywatnym kieruje strach czy może chęć rozwoju. Zrozumiesz, dlaczego w niektórych sytuacjach robisz krok do tyłu i wycofujesz się, a w innych śmiało idziesz do przodu. Poznasz sposób, w jaki widzisz siebie i innych i tę wiedzę będziesz mógł zweryfikować tak, aby czerpać z życia jeszcze więcej radości.

Dowiesz się także, że każdy metaprogram jest cenny i ważny. Metaprogramy nie podlegają ocenie. To świetne narzędzia, które nauczysz się wykorzystywać w takim kontekście, aby przynosiło Tobie najlepsze korzyści.

Metaprogram sprzeciwu i zgody

Metaprogramy występują w przeciwnych do siebie parach. Najbardziej popularny metaprogram w Polsce to metaprogram sprzeciwu, który występuje w parze ze zgodą. Można go uznać za naszą cechę narodową, która kształtowała się na przestrzeni dziejów. W końcu Polacy musieli wielokrotnie walczyć o swój naród, swoją tożsamość i język. Mówi o tym nawet nasz hymn: „Jeszcze Polska nie zginęła!” Mamy sprzeciw już w pierwszym zdaniu. 

Metaprogram sprzeciwu każe Tobie negatywnie reagować na wszelkie sugestie i pomysły. Doprowadza do takich paradoksalnych sytuacji, w których dopiero zakaz wykonywania jakiejś czynności stanowi wystarczającą motywację do podjęcia się jej.

Z drugiej strony mamy zgodę, czyli metaprogram, który skłania Cię do zgadzania się na prośby, przekonania i opinie innych. Niebezpieczeństwem w tym przypadku może być brak asertywności, który może prowadzić do złości, nadmiernego poświęcania się dla innych, a nawet uszczerbku na zdrowiu.

Pamiętać jednak należy, że żaden z tych metaprogramów – sprzeciwu czy zgody – nie jest ani dobry ani zły. Celem NLP jest wskazanie, w jakich sytuacjach można po nie sięgać, aby nie czuć straty i negatywnych odczuć. A przede wszystkim – aby podejmować decyzje w sposób świadomy.

Jeśli chcesz poznać pozostałe metaprogramy i dowiedzieć się, jak przekuć je w swoją największą siłę, spotkaj się ze mną na jednym z moich szkoleń i rozpocznij ciekawą i interesującą drogę do samorozwoju.