Czy Edukacja w XXI wieku,

Edukacja jest to bardzo duże słowo i częściej kojarzy się ze smutnym obowiązkiem, niż z czymś co jest przydatne i potrafi zmienić jakość życia. „Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera” – tylko przy takim podejściu, zwłaszcza w czasach, gdzie wiedza i informacja jest cenniejsza niż posiadane dobra, można podążać za nieustającymi zmianami.

Wiedza a praktyka

Czasami nam wrażenie, że osoby, które piszą program edukacji w Polsce, są z innej planety i są całkowicie oderwane są od rzeczywistości.

Edukacja jest przydatna, jeśli jesteś w stanie wdrożyć i zastosować ją w życiu. Jeżeli masz się uczyć, czegokolwiek, to powinieneś zadać sobie najprostsze pytanie: Po co mi to?

Oczywiście nie widzę nic złego w nauce budowy pantofelka czy całek w matematyce, lecz co z tą wiedzą masz zrobić w życiu? W jakim kontekście masz ją zastosować? Jak to co wyniesiesz ze szkoły, przyda Ci się w budowaniu relacji ze swoim partnerem, zarządzaniu swoimi finansami czy podejmowaniem decyzji w związku z pracą, jaką chcesz wykonywać?

Osobiście skończyłem trzy etapy edukacji od podstawówki przez liceum aż po wyższe studia i mogę szczerze przyznać, że 95% wiedzy, którą otrzymałem, to wiedza z serii bezużytecznej w życiu. Twierdzenie Pitagorasa jest naprawdę użyteczne, lecz bez kontekstu, niestety jest tylko wyrytym na pamięć wzorkiem, który po tylu latach o dziwo zapamiętałem.

Wiec celowość tej edukacji staje się bezsensowna, ponieważ okazuje się, że wykształcenie szkolne jest teorią, która w żadnym lub bardzo znikomym stopniu przydaje się do funkcjonowania w realnym dorosłym życiu.

A jaka wiedza jest przydatna w życiu?

No właśnie i na to pytanie osoby z innej planety nie znają chyba odpowiedzi, bo myślą, że znajomość daty Chrztu Polski czy potęgowanie jest ważniejsze, a to co naprawdę jest ważne, to niech biedny człowiek intuicyjnie dochodzi samemu metodą prób i błędów, a bez edukacji raczej metodą błędów…

Ostatnio przeprowadziłem dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych na rożne stanowiska do jednego z moich zespołów. Zanim, zaproszę osobę na rozmowę, zawsze sprawdzam, w jaki sposób podejmuje decyzję i proszę o wypełnienie www.testmotywacji.pl autorstwa Good Step. Test zajmuje chwilę czasu – dzięki temu poznaję, jaką motywacja do nauki i zmiany cechuje się kandydat.

Osoba, która ukończyła wyższe studia z księgowości, nie zna odpowiedzi na pytanie: Do którego dnia miesiąca płaci się podatek VAT (która to data, od momentu powstania tego podatku, pozostaje niezmienna)? I słyszę: „23… 28… Nie wiem…”. Zastanawiam się wtedy, po co ta osoba zmarnowała 5 lat życia, w tym setki godzin na wykładach, aby po studiach i tak wszystkiego uczyć się od nowa.

Tu nasuwa się pytanie: Czy można za to winić ucznia? Przecież chodząc do szkoły, idzie tam po to, aby się czegoś nauczyć, prawda?

Wiedza w biznesie

Okazuje się, że mimo tego, że istnieje Internet, wiedza dostępna jest w ciągu kilku sekund, z pozycji urządzenia, które właściwie każda osoba nosi dzisiaj w kieszeni, to mentalność, że studia gwarantują „papierek”, a na bazie tego, otrzymasz stałą i pewną pracę, pokutuje najbardziej.

Dziś świadomy przedsiębiorca, potrzebuje osoby, która posiada wiedzę i umiejętności jej wykorzystania w pracy i właśnie za to zapłaci pieniądze.

Świat się zmienił i to bardzo szybko. To, co się wydarzyło na przestrzeni ostatniej dekady, to prawdziwy lot w kosmos. I aby nadążać za zmianami, możesz się do tego dostosować i uczyć się nowego albo pozostać tam, gdzie jesteś i pozostawić oprogramowanie swojego życia na poziomie Systemu operacyjnego Windows 95, kiedy od roku jest już Windows 10.

Dziś Edukacja przez duże E, to jakość Twojego życia, praca, którą kochasz i relacje z ludźmi, które są podstawą zbudowania Życia przez duże Ż.

Mam dla Ciebie informację – najcenniejsze, co masz to to, co wiesz. To, jakie posiadasz zasoby i umiejętności, bez względu na to w jakiej dziedzinie czy branży dziś funkcjonujesz. Posiadając Edukację funkcjonalną, jesteś w stanie osiągnąć wszystko to co zechcesz.

Tomasz | Good Step