budowanie relacji

Dlaczego się nie rozumiemy, czyli o mapach człowieka

Zdarza Ci się kłócić z bliską osobą ciągle o tę samą sprawę? A może masz na koncie rozstanie, wynikające z trudności w pogodzeniu dwóch różnych podejść do życia? Wszystko to jest wynikiem działania map, które tkwią w naszych wnętrzach. Podpowiem Ci dziś, czym one są i jak je wykorzystać, aby nawiązać bliższe relacje z innymi.

Czerń, biel i odcienie szarości

Zapewne spotkałeś się z określeniem, że świat nie jest czarno-biały. Jednak co to właściwie oznacza? I czym są te odcienie szarości, które sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkowy, a jednocześnie trudny do odczytania? Już odpowiadam.

Człowiek jest zbiorem wszystkich swoich życiowych doświadczeń, otoczenia, w jakim się obracał w dzieciństwie, przed wiek nastoletni aż do teraz. Każde z doświadczeń wiązało się z odczuwaniem określonych emocji. Każda relacja prowadziła do zbudowania określonego spojrzenia na świat oraz wytworzenia zachowań, które miały nam pomóc się po nim poruszać.

Nie bez znaczenia pozostają także geny, które mogą między innymi determinować to, jak odczuwamy świat zmysłami – czy jesteśmy wzrokowcami, czuciowcami czy słuchowcami.

Cały ten zbiór czynników stanowi jeden konkretny sposób, w jaki widzimy rzeczywistość. Dużo tego, prawda? To są właśnie nasze odcienie szarości, które kryją się głęboko pod warstwą czarno-białą. Na przykład, mówimy o kimś, że jest skąpy. Czarno na białym. Nie zastanawiamy się jednak, z czego to skąpstwo wynika i jakie emocje są z nim związane. Nie rozpatrujemy odcieni szarości.

Te właśnie odcienie szarości nazywam mapą człowieka.

Poznać znaczy zrozumieć

Kiedy trafiasz po raz pierwszy do nowego miasta, co robisz, aby ułatwić sobie poruszanie się po nim? Prawdopodobnie kupujesz mapę, odpalasz GPS, sprawdzasz miejscowość w Internecie, aby znaleźć jakieś atrakcje i noclegi. Czy podobnie robisz, kiedy poznajesz nową osobę albo gdy rozmawiasz z rodziną lub najbliższymi? Starasz się ich zrozumieć, dowiedzieć się, co mają na myśli, gdy mówią określone słowa? Prawdopodobnie nie, ponieważ relacje często działają inaczej.

Na osoby z najbliższego otoczenia nakładamy nasze własne oczekiwania. Próbujemy na nich spojrzeć poprzez naszą własną mapę. Wiążą się z tym konkretne emocje, które zaburzają nasz sposób widzenia drugiej osoby. Irytujemy się, kiedy ktoś zachowuje się wobec nas w określony sposób, widząc w tym złośliwość i manipulację. Nie zagłębiamy się już jednak w przyczyny takiego zachowania. Co więcej, nie zdajemy sobie sprawy, że te zachowania wcale nie muszą być wymierzone w nas. Mogą wynikać z wyjątkowej, niepowtarzalnej mapy tej drugiej osoby, której po prostu nie rozumiemy.

Kieruj się mapą

Jak zatem rozwiązywać konflikty i dążyć do poprawienia swoich relacji z bliskimi? Najprościej rzecz ujmując – należy nauczyć się czytać ich mapę i podążać w kierunkach, jakie nam wskazuje. Brzmi banalnie, ale pewnie teraz zastanawiasz się, jak to zrobić. Podam Ci ostateczną receptę na udane i wartościowe więzi z innymi: pytaj. Zadawaj pytania, dopytuj, a w razie wątpliwości wyjaśniaj.

Co jeszcze sprzyja dobrym relacjom? Szczerość. Odłóż na bok manipulacje i emocje. Powiedz wprost, co czujesz. Wyjaśnij, dlaczego.

Na początku nie będzie Ci łatwo. Musisz zmienić wszystkie swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Co więcej, część Twoich własnych zachowań i emocji nie będzie dla Ciebie jasna. Bliska Tobie osoba też napotka trudności w zrozumieniu źródeł własnych uczuć. Ale warto próbować. Z czasem będzie coraz łatwiej.

A jeśli zależy Tobie na szybszych rezultatach – zapraszam na moje szkolenie NLP, podczas którego zrozumiesz dokładnie, jak zrozumieć własne emocje i jak wykorzystywać je do budowania trwałych, wartościowych i niosących radość bliskich więzi z otoczeniem.

 

TOMASZ | GOOD STEP